גישור הוא הליך חלופי לפתרון סכסוכים מחוץ לשעריו של בית המשפט, אשר תופס תאוצה של ממש בשנים האחרונות בשל יתרונותיו הגדולים, בעיקר בתחום של הסכמי גירושין, אך לא רק.

לגישור פונים הצדדים בהסכמה, מתוך רצון להגיע, בסופו של יום, לסיום המחלוקות בדרך של הידברות, הקשבה ומו"מ, כאשר מול הצדדים יושב המגשר או המגשרים שתפקידם כשמם – לגשר על הפערים בין הצדדים ולמצוא את הדרך הטובה ביותר להגיע להסכם הטוב והמתאים ביותר לשני הצדדים ובמקרה של גירושין – להסכם הגירושין הטוב והמתאים ביותר, הן לבני הזוג והן לילדיהם.

 

להליך הגישור יש יתרונות משמעותיים על פני פנייה לבתי המשפט:

ראשית, כאשר פונים לבית המשפט בתקווה לקבלת סעד או פתרון, הצדדים מהר מאוד מבינים, כי אין לאף אחד מהם, שליטה של ממש. התוצאה לעולם תהא בלתי צפויה שכן היא תלויה בשופטים/דיינים, בעורכי-הדין, ביכולת הכלכלית של הצדדים ובבעלי המקצוע שהם שוכרים (חוקרים, שמאים, אקטוארים וכדומה). זאת, לעומת השליטה המלאה בהליך הגישור שכן בכל רגע נתון, יכול כל צד לעצור את התהליך ולפנות לאפיקים אחרים לפתרון הסכסוך.

 

שנית, עלות ניהול הליך הגישור שמסתיים בהסכם, נמוכה משמעותית מעלות ניהול קרב משפטי ארוך ומתיש בבתי המשפט. בפנייה לבית המשפט יש להיערך לקרב ארוך במסגרתו משלמים את שכר טרחתו של עוה"ד, אגרות שונות לפתיחת תיקים בבתי המשפט, עלות הדיונים בבתי המשפט וכיוצ"ב. בגישור לעומת זאת, הצדדים נושאים במשותף בעלות שכר טרחתו של המגשר ובעלות הפנייה לבית המשפט לאישור ההסכם הסופי.

 

יתרון שלישי של גירושין בגישור נעוץ בעובדה שהליך זה, בדרך כללמתחשב יותר בטובת הילדים וברגשותיהם, על פני הליך ארוך ומתיש בבית המשפט אליו הצדדים מגיעים כשהם "ערוכים לקרב", מצוידים בעורכי הדין ובכל התחמושת האפשרית האחד כנגד השני, לרבות צווים של בית משפט ואף תלונות במשטרה וכיו"ב. מגשרים מנוסים ובעלי כישורים ויכולות מתאימים, מצליחים, פעמים רבות, לנטרל בשלב די מוקדם את הכעסים והמטענים הקיימים אצל מי מבני הזוג וכך פונים הצדדים בצורה מושכלת ופרקטית יותר לתהליך של פירוק השיתוף בין בני הזוג.

 

רביעית, הליך הגישור הוא הליך שיכול להתנהל בזריזות וביעילות, וזאת כאשר שני הצדדים נכונים לקדם את ההליך, בניגוד להתמשכות והתארכות ההליכים בבית המשפט בשל עומס התיקים הרב.

 

משרדנו הינו משרד עורך דין העוסק בגישור בגירושין וכן בגישור בענייני נדל"ן ומקרקעין. אין ספק כי לגישור יתרונות רבים ומשמעותיים, אך יכולים להיות לו גם חסרונות באשר הוא לא מתאים לכל אדם או לכל מקרה. אנו ממליצים לפנות לעורך דין מנוסה שהינו גם מגשר, לשם בחינת התאמת הסכסוך המשפחתי או העסקי להליך הגישור.

הליך גישור